Μπάγερν - Φενέρμπαχτσε 62-74: Ξεκίνημα με το δεξί για την ομάδα των Ιτούδη και Καλάθη

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε εκτός έδρας με σχετική άνεση της Μπάγερν Μονάχου, με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να είναι 62-74.

Από την ομάδα των Ιτούδη - Καλάθη ξεχώρισε ο Γιεκίρι με 15 πόντους, ενώ ο Ελληνοαμερικανός μοίρασε 5 ασίστ, έχοντας πολύ καλή απόδοση. Από την άλλη για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Οθέλο Χάντερ με 18 πόντους 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η Φενέρ πηγαίνει στο 1-0 και η Μπάγερν Μονάχου στο 0-1, με την Ευρωλίγκα να μπαίνει πλέον σε φουλ ρυθμούς κανονικής περιόδου.

Κυρίαρχη από την αρχή η ομάδα του Ιτούδη

Η Φενέρμπαχτσε ήταν κυρίαρχη στο ματς από την αρχή και με τον Ντεσόν Πιέρ έκανε το 6-17 με το χρονόμετρο να γράφει 3:32'' πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια η Μπάγερν αντέδρασε κλείνοντας την ψαλίδα, με την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 19-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ιτούδη κατάφερε να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα και με τον Γιεκίρι έφτασε στο +11. Ο Γάλλος με δικό του καλάθι «έγραψε» το 23-34 κι ενώ απέμεναν περίπου 6 αγωνιστικά λεπτά για το ημίχρονο. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 34-40.

Στην τρίτη περίοδο η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να διατηρεί προβάδισμα πέριξ των 6-7 πόντων. Με 5:41'' να απομένουν για τη λήξη του δεκαλέπτου έκανε το 41-48. Μάλιστα, η τουρκική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με διψήφιο αριθμό πόντων και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 46-59.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, η Φενέρ έφτασε τη διαφορά στους 18 πόντους, με τον Καλάθη να «γράφει» το 48-66 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και η Μπάγερν δεν μπόρεσε να απειλήσει το προβάδισμα των Τούρκων.

Τελικό σκορ στο Μόναχο έμελλε να είναι το 62-74, με τους Τούρκους να γυρνούν στην Πόλη με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-40, 46-59, 62-74.