Βαλένθια–Μπασκόνια 71-81: Οι Κότσαρ και Γκιεντράιτις έδειξαν στους Βάσκους τον δρόμο για την νίκη

Η Μπασκόνια επικράτησε στον "ισπανικό εμφύλιο" της πρώτης αγωνιστικής της Euroleague και νίκησε εκτός έδρας την Βαλένθια με 81-71.

Αν και η Βαλένθια ήταν στο +7 στο 5' λεπτό (10-3), η Μπασκόνια προσπέρασε με ένα επί μέρους σκορ 16-5 και πήρε προβάδισμα με +4 στο 8' λεπτό (15-19). Με έξι σερί πόντους, οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19).

Παρότι οι "νυχτερίδες" πήραν προβάδισμα με εννέα πόντους στο 14' λεπτό (31-22), οι Βάσκοι με ένα επί μέρους σκορ 17-2 στα εναπομείναντα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-33).

Η ομάδα του κόουτς Χουάν Πεναρόγια κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, παρά την πίεση των γηπεδούχων και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-56). Η Μπασκόνια συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και για αυτό νίκησε εκτός έδρας την Βαλένθια με 81-71.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Κότσαρ και Γκιεντράιτις με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Ριβέρο και Πρέπελιτς με 14 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-19, 33-39, 56-59, 71-81