Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 70-80: Πρεμιέρα σε ρυθμούς... Λαρεντζάκη! (pics)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την πορεία του στην Ευρωλίγκα. Η νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο Παλαού Μπλαουγκράνα στην πρεμιέρα ήταν ότι καλύτερο για τους "ερυθρόλευκους" που σφράγισαν την πρεμιέρα τους για τη σεζόν 2022-23 με το τελικό 70-80.

Δύο ομάδες που θέλουν (και) να ανοίξουν τον ρυθμό βρέθηκα γρήγορα να ακολουθούν ένα τελείως διαφορετικό τέμπο, επιθυμώντας η μία να σταματήσει την άλλη. Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να έφτασαν στο 4-6 (3’) με δύο τρίποντα από Γουόκαπ και Βεζένκοφ, ο οποίος λίγο αργότερα έγραψε και το 8-8 (5’20’’) φτάνοντας και τους 1500 πόντους στην διοργάνωση. Τα επόμενα λεπτά ήταν αποχρώσεων... μπλαουγκράνα. Ριμπάουντ και άμυνα έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους (16-10, 7’25’’) με τον Ολυμπιακό να αναζητά κυρίως την... υπομονή του και καλύτερες συνεργασίες, μετρώντας μηδέν ασίστ στο διάστημα αυτό.

Το «γκολ φάουλ» του Σλούκα –ο οποίος φρόντισε να μοιράσει και πέντε ασίστ- έφερε το παιχνίδι στα ίσια (18-18, 13’), ο Γιοκουμπάιτις ήταν εκεί για το 22-18, αλλά τα σουτ τριών πόντων που βρήκαν το στόχο (οι δύο ομάδες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με ποσοστά κοντά στο 20% από τα 6μ75), κυρίως από τον Πίτερς βοήθησαν την ελληνική ομάδα να ξεφύγει με τη σειρά της (25-30, 16’40’’) και να πάει στα αποδυτήρια με ένα +6 (28-34).

Τα τρίποντα που δεν μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν στο δεύτερο για την Μπαρτσελόνα: Δύο από τον Λαπροβίτολα και ένα από τον Αμπρίνες οδήγησαν στο 37-38 (23') με τον Αργεντίνο να δίνει και το προβάδισμα στους Καταλανούς (39-38, 23'20''). Το... τετράποντο του Βεζένκοφ οδήγησε στο 39-44 και στο τρίτο φάουλ του Σατοράνκσι με τον Ολυμπιακό να μετρά 12/12 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Τσέχος με τη βοήθεια του Κάλινιτς έδωσαν ένα ακόμη προβάδισμα στους Ισπανούς (45-44, 26'). Ο Κάνααν έφερε τη 12η αλλαγή στο σκοράρισμα (47-51, 28'20''). Ο Σλούκας έκανε το 14/14 από τη γραμμή ο Μπολομπόι το 16/16 και ο Κάνααν το 18/18 και η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (47-57, 29'33'').

Ο Μπολομπόι ανέλαβε να διευρύνει την απόσταση (49-60, 31'). Αμπρίνες και Χίγγινς φρόντισαν να κρατήσουν την Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι (57-60,32'40''). Οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν πάλι απάντηση μέσα από τις ελεύθερες βολές (57-62, 34') με τον Λαρεντζάκη να δίνει όχι μία, αλλά τρεις... βαθιές ανάσες στην ομάδα του για το 62-71 (38') με μακρινά σουτ. O Oλυμπιακός συνέχισε εύστοχος από τη γραμμή (23/23) για το 65-73 (38'20''). To τέταρτο τρίποντο του Λαρεντζάκη στην τέταρτη περίοδο έδωσε οριστικά τέλος στην αναμέτρηση, σχεδόν ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωσή της, γράφοντας το 66-76, πριν η αυλαία πέσει με το τελικό 70-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80

On Fire: Πολλα θα μπορούσαν να γραφτούν ενδεχομένως, αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, αξίζει την ξεχωριστή αναφορά. Ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό στην τέταρτη περίοδο με 4/4 τρίποντα!

Η μεγαλύτερη διαφορά: +6 για την Μπαρτσελόνα (16-10, 7’25’’), +11 για τον Ολυμπιακό (49-60, 31')

Ξεχώρισαν: Βεζένκοφ και Λαρεντζάκης από τον Ολυμπιακό, αλλά και Κώστας Σλούκας με εξαιρετική δουλειά στην οργάνωση του παιχνιδιού. Πίτερς και Μπολομπόι έχουν θέση στους διακριθέντες, όπως και από την άλλη πλευρά ο Χίγγινς και ο Λαπροβίτολα.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Γιαβόρ, Ντιφαλά