Άλμπα-Παρτιζάν 100-84: Χάλασαν οι Βερολινέζοι την επιστροφή του Ομπράντοβιτς στην Euroleague

Η Άλμπα Βερολίνου έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 100-84, με αποτέλεσμα να χαλάσουν την επιστροφή των "ασπρόμαυρων" και του κόουτς Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην Euroleague.

Σαρωτική ήταν η Άλμπα στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-18). Η γερμανική ομάδα διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (61-43).

Αν και οι "ασπρόμαυροι" πίεζαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μειώσαν την διαφορά στους 10 πόντους (64-54, 25' λεπτό), οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-61). Η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 100-84.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Μπλάτ και Σίκμα με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Εξούμ και Άντζουσιτς με 22 και 14 πόντους, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να έχει ένα πόντο σε 11:39 λεπτά.

Δεκαλεπτα: 33-18, 61-43, 77-61, 100-84