Άλμπα Β.-Παναθηναϊκός 94-65: Δήλωσε.. απών στο Βερολίνο (pics)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα με 94-65 από την Άλμπα Βερολίνου εκτός έδρας στην 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους εύστοχοι από μακρινή απόσταση, ανοίγοντας το ρυθμό και χωρίς να προβληματίζονται από την άμυνα των "πράσινων".

Οι πρώτοι πόντοι ήταν από τους «πράσινους», αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Το 5-6 (4’) έγινε 17-6 (9’50’’) και οι Γερμανοί με το όπλο το τρίποντο κράτησαν το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, επέστρεψε, μείωσε στους δύο (21-19, 32’25’’) με τον Γκουντάιτις, αλλά και πάλι δεν είχε διάρκεια. Δεν μπορούσε να αποφύγει τα λάθη, αυτά που καταγράφονται στη στατιστική, αλλά και αυτά στην τοποθέτηση στην άμυνα, επιτρέποντας έτσι στην Άλμπα να ανοίξει και πάλι την ψαλίδα της διαφοράς και να της δώσει διψήφια τιμή (34-24, 17’), φτάνοντας ως και το +13 (43-30, 19’). Στην εξίσωση είχε μπει και ο Κρις Κουμάντζι, ο οποίος με τα 2.23 του βοήθησε να διαμορφωθεί αυτή η κατάσταση στο παρκέ.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή των Γερμανών. Η Άλμπα φαινόταν να παίζει μόνη της φτάνοντας ως το 60-33 (25’) παίζοντας το δικό της απολαυστικό μπάσκετ με γρήγορο ρυθμό, εντυπωσιακές φάσεις και σουτ χωρίς δεύτερη σκέψη. Όπως αυτό του Ταμίρ Μπλατ που δήγησε σε αυτό το σκορ, με τον Ισραηλινό γκαρντ να μετρά 4/7 από τα 6μ75. Το αποτέλεσμα ήταν ένα 17-0 με τον Παναθηναϊκό να ευστοχεί για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 25’40’’ με τον Λι να γράφει το 60-35! Οι "πράσινοι" προσπάθησαν να δώσουν κάποιες απαντήσεις (62-43, 28') με την τρίτη περίοδο να κλείνει όπως στο +19 (64-45) για τους γηπεδούχους με 2/2 βολές από τον Γουέτζελ.

O Γκριγκόνις έγραψε το 66-50 (31'20''), αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα με τη διαφορά να "σκαρφαλώνει" πάνω από τους 30 πόντους (85-54, 35'20'') μετρώντας 12/24 τρίποντα με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με το τελικό 94-65.

*Στα μισά της δεύτερης περιόδου ο Ντέρικ Ουίλιαμς φάνηκε να χτυπά στο γόνατο σε μια σύγκρουσή του με τον Κουμάντζι, αποχώρησε προς τον πάγκο κουτσαίνοντας, αλλά επέστρεψε στη συνέχεια στο παρκέ. Δεν χρησιμοποιήθηκε όμως στο δεύτερο ημίχρονο.

*Περίπου 300 φίλοι του Παναθηναϊκού βρέθηκαν στην εξέδρα και δεν σταμάτησαν να φωνάζουν, ακόμη και όταν η διαφορά έφτασε σε... μεγάλα ύψη.

*O Παναθηναϊκός επιστρέφει στην Αθήνα και μεθαύριο (21/10) υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τη Μονακό για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας στο τέλος αυτής της πρώτης διπλής εβδομάδας της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 43-33, 64-45, 94-65

On Fire: Πάντα ο Λουκ Σίκμα. Ένας παίκτης που μπορεί να φλερτάρει με ή να φτάσει σε triple double σε κάθε αγώνα. Ήταν και πάλι παντού, είχε φτάσει ήδη σε double double στην τρίτη περίοδο (15π. 10ρ.) και ήδη 5 ασίστ και πραγματικά είναι το μυαλό πίσω από αυτήν την ομάδα εδώ και χρόνια.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +3 (0-3 στο 2’) για τον Παναθηναϊκό, +31 (85-54 στο 35'20'') για την Άλμπα Βερολίνου

Ξεχώρισαν: Ο Λουκ Σίκμα, ο Ταμίρ Μπλατ, αλλά και οι Κουμάντζι - Ζούσμαν. Αν και είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις κάποιους από την Άλμπα.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Χορντόβ, Τεπενιέ