Μπασκόνια-Ερ. Αστέρας 92-75: Λάμψη του Χάουαρντ με «30αρα»

Η Μπασκόνια νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 92-75 και έκανε το 3/3, ενώ οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 0-3.

Αν και η Μπασκόνια πήρε προβάδισμα με +5 στο 5' λεπτό (9-4), ο Ερυθρός Αστέρας με ένα επί μέρους σκορ 20-14, προσπέρασε και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23). Αν και οι Βάσκοι προσπέρασαν δύο φορές στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-42).

Άμεσες απαντήσεις έδωσαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 17-10, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-57). H Μπασκόνια φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 33-18, κατάφερε να νικήσει τον Ερυθρό Αστέρα εντός έδρας με 92-75.

Yπενθυμίζουμε ότι η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, την Παρασκευή (21/10, 21:30), για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague,

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χάουαρντ και Τόμπσον με 30 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Μίτροβιτς και Ντόμπριτς με 17 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-24, 42-47, 59-57, 92-75