Παναθηναϊκός-Παρτιζάν 89-91: Μία ακόμη ανατροπή που έμεινε στη μέση (pics)

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε μία ακόμη ανατροπή, αλλά και πάλι έφτασε στην πηγή και δεν ήπιε νερό. Ένα -ακόμη- κακό ξεκίνημα τον έστειλε στο -18, επέστρεψε για να μειώσει στους δύο, αλλά δεν άντεξε ως το φινάλε με την Παρτιζάν να παίρνει νίκη στο ΟΑΚΑ με 91-89 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πλέον στο 1-5 και η Παρτιζάν στο 3-3.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ακριβώς αυτό που δεν ήθελαν: Το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Οι Σέρβοι με έναν παίκτη που ξέρει καλά το ΟΑΚΑ, τον Κέβιν Πάντερ να... σέρνει το χορό και τον Ματίας Λεσόρτ να μαζεύει τα ριμπάουντ το ένα μετά το άλλο. Το αποτέλεσμα ήταν το 2-5 (2’) με τις δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του πρωτοεμφανιζόμενου Ντουέιν Μπέικον να γίνει 2-13 (4’) με την Παρτιζάν να φτάνει ως το +18 (9’) με... τετράποντο του Πάντερ.

Τα τρίποντα ήρθαν να δώσουν μια ανάσα στον Παναθηναϊκό και στον κόσμο του στην εξέδρα. Ένα από τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη από το... σπίτι του με δέκατα του δευτερόλεπτου να απομένουν για την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, ένα από τον Γουόκαπ στα 24’’ της πρώτης επίθεσης των «πράσινων» στη δεύτερη περίοδο και λίγο αργότερα ένα ακόμη από τον Γκριγκόνις για το 22-33 (11’45’’). Η επιστροφή του Παπαγιάννη στο παρκέ και η δική του ενεργοποίηση βοήθησε στο να πάρει η διαφορά μονοψήφια τιμή (28-37, 15’). Ο Πάντερ έφτασε τους 20 πόντους η Παρτιζάν με 68% στα δίποντα και 57% στα τρίποντα και η διαφορά έφτασε και πάλι στο +15 (36-51, 19’20’’), για να μειώσει ο Παπαγιάννης με το τρίτο του τρίποντο στη φετινή σεζόν (41-51, 19’50’’).

Ο Παναθηναϊκός βγήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και ο Παπαγιάννης ήταν εκεί για το 55-58 (25’), φτάνοντας στους 10 πόντους, χωρίς να χάσει σουτ. O Πάντερ είχε σταματήσει στους 20 του πρώτου μισού, αλλά ο Λεσόρτ ήταν εκεί για να φτάσει στο double double (15π. 10ρ., 31'). Εκεί ήταν όμως και ο Γουόλτερς, ο οποίος με ένα "γκολ φάουλ" μείωσε την απόσταση στους δύο πόντους (68-70, 31'30''), ξεσηκώνοντας τον κόσμο.

Το πρώτο εύστοχο του Πάντερ στο δεύτερο μισό ήρθε για το 71-76 (33'20'') και συνέχισε για το +10 (73-83, 35'). Ο Γουόλτερς μείωσε (78-84), ο Μπέικον έφυγε στον αιφνιδιασμό σε μία φάση που ζήτησε φάουλ, έφερε αναστάτωση στο παρκέ και στην πορεία έφερε μια τεχνική ποινή στον Ντέγιαν Ράντονιτς. Ο επίλογος ήρθε από τον Πάντερ για το 78-88 (36'45'') και την εξέδρα να έχει ξεσηκωθεί και το παιχνίδι να διακόπτεται για λίγα λεπτά, καθώς κάτι "προσγειώθηκε" στο παρκέ, το οποίο έπρεπε να καθαριστεί.

Πονίτκα και Γουίλιαμς έγραψαν το 82-88 (37'30'') και ο Μπέικον από τη γραμμή της φιλανθρωπίας διαμόρφωσε το 84-88 (39'10''). Η επόμενη ατομική του προσπάθεια δεν είχε αποτέλεσμα, αλλά επέστρεψε για να κερδίσει το φάουλ σε σουτ τριών πόντων για το 87-89 με 7'' στο ρολόι. Το φάουλ έγινε από τον Πονίτκα στον Άντζουσιτς που αποδείχθηκε ψύχραιμος (87-91) με 5'' να απομένουν, ο Γκριγκόνις αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στα 2''4, ο Πονίτκα μείωσε (89-91) με 1'' πλέον στο ρολόι, που ήταν και το τελικό σκορ.

*Ο Γιώργος Παπαγιάννης έφτασε τις 150 τάπες στην Ευρωλίγκα σχεδόν με την έναρξη της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ.

*Η συνέχεια: O Παναθηναϊκός υποδέχεται στις 11 Νοεμβρίου την Μπασκόνια για την 7η αγωνιστική. Η Παρτιζάν αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ μία μέρα νωρίτερα.

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91

On fire: Ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, σιώπησε στο τρίτο δεκάλεπτο και επέστρεψε στα καθοριστικά σημεία του αγώνα στο τέταρτο.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 (13-31, 9’55’’) η Παρτιζάν

Ξεχώρισαν: Ο Κέβιν Πάντερ, ο Ματίας Λεσόρτ και ο Ζακ ΛεΝτέι για την Παρτιζάν. Ο Νέιτ Γουόλτερς και ο Γιώργος Παπαγιάννης για τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Πέρεθ, Ρότσα, Ράτσις