Παρτιζάν-Βαλένθια 96-100: Απόδραση από το Βελιγράδι για τις νυχτερίδες στην παράταση

Η Βαλένθια νίκησε εκτός έδρας την Παρτιζάν με 100-96 στην παράταση και ανέβηκε στο 5-6, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 4-7.

Αν και η Βαλένθια είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά, η Παρτιζάν μείωσε την διαφορά και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21). Πολλές εναλλαγές και σερί έγιναν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα πέντε πόντων (36-31, 16' λεπτό), αλλά οι "ασπρόμαυροι" με ένα επί μέρους σκορ 12-1, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Παρότι οι "νυχτερίδες" μείωσαν σε ένα πόντο στο 25' λεπτό (54-53), οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-60). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο και ο αγώνας έγινε ντέρμπι, με αποτέλεσμα στο τέλος της τέταρτης περιόδου το ματς να είναι ισόπαλο (84-84). Η Βαλένθια ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εκτός έδρας την Παρτιζάν με 100-96.

Από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Ριβέρο και Γουέμπ με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Λεσόρτ (10ρ. και μία ασίστ) και Πάντερ με 22 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-21, 43-37, 64-60, 84-84 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 96-100  (τέλος της α' παράτασης)