Εφές-Μπασκόνια 78-83: Απόδραση για τους Βάσκους από την Κωνσταντινούπολη

Η Μπασκόνια νίκησε εκτός έδρας την Εφες με 83-78 και ανέβασε το ρεκορ της στο 8-5, ενώ οι μπλε έπεσαν στο 7-6.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και πήραν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 6' λεπτό (21-13). Η Μπασκόνια με ένα επί μέρους σκορ 8-2 στα επόμενα λεπτά, μείωσε την διαφορά, αλλά η τουρκική ομάδα ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-21). Η Εφές ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, προηγήθηκε με 10 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-36).

Οι Βάσκοι βρήκαν άμεσες απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-12, ξανα παίρνοντας τα ηνία και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-58). Αν και η Εφές είχε προβαδισμα με ένα πόντο στο 35' λεπτό (73-72), η Μπασκόνια είχε το πάνω χέρι και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με 83-78.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφες ξεχώρισαν οι Μίτσιτς και Εμπαγιέ με 17 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-21, 46-36, 58-64, 78-83