Μπάγερν Μ.-Παναθηναϊκός 84-68: Απών και στο Μόναχο (pics)

Ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε παρά περίπου ένα πεντάλεπτο στο Μόναχο. Από εκεί και πέρα η Μπάγερν Μονάχου πήρε τα ηνία και δεν ξανακοίταξε πίσω, για να φτάσει στο 84-68. Και οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 6-11 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας μετά την 17η αγωνιστική και με διπλή εβδομάδα να έρχεται.

Η ισορροπία στο παιχνίδι κράτησε περίπου ένα πεντάλεπτο. Από το δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να απομακρύνονται για να φτάσουν στο +10 στο τέλος της. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν. Ο Παπαγιάννης προσπάθησε να «μαζέψει» χαμένα σουτ, ο Μπέικον είχε ένα μικρό ξέσπασμα, ο Γκριγκόνις ευστόχησε στο πρώτο από τα δύο τρίποντα που έβαλε η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο και η διαφορά από τους 13 πόντους (30-17), πήγε στους επτά (30-23, 17’). Η τελική ευθεία όμως βρήκε τους Βαυρούς να... τρέχουν μόνοι τους για να δώσουν στη διαφορά τη μεγαλύτερη τιμή της (43-38, +15).

Το play που οδήγησε στο +15 ήταν βγαλμένο από το πινακάκι του Αντρέα Τρινκιέρι με τον Χάντερ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων μετά από δύο σκριν που του άνοιξαν το δρόμο. Ο Χάντερ και ο έτερος πρώην «ερυθρόλευκος» της Μπάγερν, ο Ογκουστίν Ρούμπιτ έκαναν μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στην άμυνα και τα ριμπάουντ. Οι «πράσινοι» είχαν 10 επιθετικά ριμπάουντ στο ίδιο διάστημα από τα οποία πήρε μόλις οχτώ πόντους, ενώ και οι δύο ομάδες πήραν μόλις δύο πόντους στον αιφνιδιασμό ή από λάθη των αντιπάλων τους. Η Μπάγερν όμως δεν είχε 2/11 τρίποντα ή 2/8 ελεύθερες βολές, ούτε μόλις τρεις ασίστ σε 20 λεπτά.

O Γκιλέσπι που είχε αρχίσει να... ζεσταίνεται από το πρώτο ημίχρονο συνέχισε στο δεύτερο για να επαναφέρει τη διαφορά στο +15 (47-32, 25’20’’), λίγο πριν ο Γουίνστον διαμορφώσει το 53-35 (26'45''). Τα τρίποντα του Γουίλιαμς (55-41, 28') ήταν μόνο μικρές ανάσες, αλλά δεν μπορούσαν σε καμία περίπτωση να κάνουν τον Παναθηναϊκό και να αναπνεύσει κανονικά στο παρκέ. Με το τρίτο buzzer beater στο τέλος ενός ακόμη δεκαλέπτου η απόσταση ήταν στο +17 (61-44) από τα χέρια και πάλι του Χάντερ.

Με το "καλημέρα" στην τέταρτη περίοδο η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +20 (64-44). Ο Μπέικον είχε ένα ακόμη από τα γνωστά του ξεσπάσματα αργά στο παιχνίδι. Με 11 πόντους σε κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά έγραψε το 71-57! Δεν υπήρχε όμως καμία ισορροπία στην άμυνα, δεν υπήρχε καμία συνεργασία στην επίθεση και οι Γερμανοί διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα (78-60, 35') και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 84-68. Kι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 7 (επτά) ασίστ σε όλο τον αγώνα!

*Η συνέχεια: Στη διπλή εβδομάδα που έρχεται ο Παναθηναϊκός μένει... σπίτι. Υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη (10/1, 21.30) και την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Οντέντ Κάτας (13/1, 21.00). Η Μπάγερν αντιμετωπίζει εντός την Μπασκόνια (10/1) και εκτός την Φενέρμπαχτσε (12/1).

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68

On Fire: Ογκουστίν Ρούμπιτ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +21 (67-46, 31') για την Μπάγερν, +2 (2-4, 2’10’’) για τον Παναθηναϊκό

Ξεχώρισαν: Ρούμπιτ, Χάντερ, Μπόνγκα από την Μπάγερν, Γουόλτερς από τον Παναθηναϊκό

Διαιτητές: Πουκλ, Γιόβτσιτς, Τραβίτσκι