Μπαρτσελόνα-Βίρτους 75-83: Απόδραση από το Παλάου Μπλαουγκράνα με 20αρα του Λούντμπεργκ

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε εκτός έδρας της Μπαρτσελόνα με 83-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-9, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 11-6.

Πιο δυνατή η Βίρτους Μπολόνια στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-15). Η Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 24-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο σε τρεις περιπτώσεις. Οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Αν και η ιταλική ομάδα πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 22' λεπτό (47-39), οι μπλαουγκράνα βρήκαν λύσεις και με ένα επί μέρους σκορ 13-4, προσπέρασαν με ένα πόντο στο 25' λεπτό (52-51). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα επόμενα πέντε λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-57). Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα με 83-75.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Λούντμπεργκ και Οτζελέγε με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Βέσελι με δώδεκα πόντους, με τους Ντα Σίλβα, Κούριτς και Λαπροβίτολα να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 15-26, 39-42, 57-60, 75-83