Μονακό – Ολυμπιακός 64-60: Ο Τζέιμς... σκότωσε τους άστοχους «ερυθρόλευκους» (pics)

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14 πόντους νιωρίς στο παιχνίδι, αλλά το ξέσπασμα του Μάικ Τζέιμς στη δεύτερη περίοδο βοήθησε τη Μονακό να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πάρει και τη νίκη με 64-60. Οι Μονεγάσκοι έφτασαν στο 12-6 και έμειναν στην κορυφή της Ευρωλίγκας μετά την 18η αγωνιστική, με τους Πειραιώτες να μένουν μισό βήμα πιο πίσω με 11-7.

Το 2-2 (1’10’’) του Μοτιεγιούνας έγινε 2-11 (4’20’’) από τον Φαλ με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν από νωρίς το παιχνίδι που τους έφερε στην κορυφή της κατάταξης. Ο ίδιος οδήγησε και στο +12 (4-16, 7’32’’) με τον αντικαταστάτη του στο παρκέ, Ταρίκ Μπλακ να γράφει το 6-20 (9’20’’). Μία ακόμη «ρεζέρβα», ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, διατήρησε την απόσταση στα ίδια επίπεδα (10-24, 12’40’’).

Τα συνεχόμενα τρίποντα των Τζέιμς (τρία σερί) και Οκόμπο έδωσαν μονοψήφια τιμή στη διαφορά (22-31, 15’45’’) και το τέταρτο εύστοχο του Τζέιμς στη δεύτερη περίοδο ήρθε να γράψει το 25-34, ανοίγοντας το δρόμο και για ένα έμμεσο τρίποντο που έφερε τους γηπεδούχους ένα βήμα πιο κοντά (28-34, 18’15’’) από τον Οκόμπο. Το φάουλ του Βεζένκοφ στον Τζον Μπράουν , οδήγησε τον δεύτερο στον πάγκο με ένα ακούσιο χτύπημα στο πρόσωπο και τον Μπλόσομγκέιμ στη γραμμήγ ια το 29-34 (19’). Και ο Τζέιμς συνέχισε στο δικό του ρυθμό για να φέρει τον αγώνα σε απόσταση ενός τριπόντου (31-34, 19’50’’). Ο Αμερικάνος γκαρντ είχε στο δεύτερο δεκάλεπτο 14 πόντους με 4/9 τρίποντα.

Το έμμεσο τρίποντο του Μακούντου οδήγησε στην ισοπαλία (34-34, 21') και ο Καταρά αμέσως μετά έδωσε για πρώτη φορά στον αγώνα προβάδισμα στους Μονεγάσκους (37-34, 21'30'') που έφτασαν σε ένα 15-0! Η Μονακό με κλεψίματα έφτανε σε εύκολους πόντους με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αποφύγει το λάθος με τον Κάνααν, στην... αισιόδοξη νότα των τελευταιών αυτών λεπτών του αγώνα, να ευστοχεί στο πρώτο του σουτ στην αναμέτρηση από τα 6μ75 (39-39, 23'10''). Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +5 (45-40, 28') ακολουθώντας τον ίδιο δρόμο με συνέπεια, "καθαρίζοντας" παράλληλα και τη ρακέτα από τα... σκουπίδια, την ώρα που ο Τζέιμς έγραφε το 46-42 (30').

Mε το παιχνίδι να μπαίνει στην τελική του ευθεία ο Άλφα Ντιαλό οδήγησε στο +6 (48-42, 31') και στο +7 (51-45, 32'30'') με "τετράποντο". Πίτερς, ΜακΚίσικ και Μπλακ έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (52-51 35'30'') με τη Μονακό να γεμίζει πλέον τη στήλη με τα λάθη: Μια ομάδα που έχει 10 λάθη μέσο όρο είχε φτάσει τα 18 στο 36'. Η άμυνα των "ερυθρόλευκων" είχε αρχίσει να δίνει λύσεις, οι παίκτες του πήγαν και στο ριμπάουντ και ο Σλούκας οδήγησε στην ισοπαλία (53-53, 36'30''). Δύο τρίποντα από Ντιαλό και Μακούντου οδήγησαν στο 59-53 (37'50''). Πίτερς και ΜακΚίσικ απάντησαν με τον ίδιο τρόπο (59-59, 38'20'').

Ο Τζέιμς έγραψε το 61-59 με ένα λεπτό να απομένει, ο Μακούντου πήρε το ριμπάουντ και ο Σλούκας έκανε το φάουλ στον Ντιάλο με 10'' στο ρολόι. Ευστόχησε στην πρώτη (62-59), αστόχησε στη δεύτερη με τους γηπεδούχους να κάνουν το φάουλ στον Σλούκα στα 7''. Ο "ερυθρόλευκος" γκαρντ μιμήθηκε τον Ντιάλο, ο Χολ πήρε το ριμπάουντ και ο Μάικ Τζέιμς στον αιφνιδιασμό έγραψε το τελικό 64-60!

*Η συνέχεια: O Ολυμπιακός συνεχίζει στην διπλή εβδομάδα με ταξίδι στην Ιταλία και αγώνα απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια (12/1, 21.30). Η Μονακό αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα (12/1, 20.00).

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60

On fire: Μάικ Τζέιμς

Η μεγαλύτερη διαφορά: +7 για τη Μονακό (52-45, 32'30''), +14 για τον Ολυμπιακό (6-20, 9’20’’ και 10-24, 14’40’’)

Ξεχώρισαν: Τζέιμς, Μακούντου, Ντιαλό, Οκόμπο από τη Μονακό, Πίτερς, Φαλ, Μπλακ, Σλούκας για τον Ολυμπιακό

Διαιτητές: Ρίζικ, Νέντοβιτς, Μπάλακ