Ερυθρός Αστέρας - Ρεάλ Μ. 59-79: Η «βασίλισσα» άλωσε το Βελιγράδι

Κυρίαρχη από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν η Ρεάλ μέσα στο Βελιγράδι και νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 79-59, φτάνοντας στη 12η νίκη της. Παράλληλα ανεβαίνει στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-6.

Από τη Ρεάλ ξεχώρισε ο Ταβάρες που έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 17 ριμπάουντ, όντας κυρίαρχος στους αιθέρες. Από την άλλη για τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκε ο Νέντοβιτς με 18 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου έχουν ρεκόρ 9 νίκες και 9 ήττες.

Ήταν βασίλισσα από την αρχή μέχρι το τέλος

Η Ρεάλ μπήκε στο ματς με σκοπό να κυριαρχήσει πλήρως και τα κατάφερε. Ανάγκασε τον Ερυθρό Αστέρα να κυνηγά το σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16-25.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 34-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ αρχιά φρόντισε να διατηρεί πάντα μια διαφορά πέριξ των 6-7 πόντων. Στη συνέχεια κατάφερε να κυριαρχήσει ολοκληρωτικά και η διαφορά «ξέφυγε», μην αφήνοντας περιθώρια στους γηπεδούχους.

Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 51-57, ενώ το τελικό αποτέλεσμα στο Βελιγράδι βρήκε νικήτρια τη Ρεάλ με 79-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 34-38, 51-57, 59-79.