Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν Μ.79-71:  Ο Μότλεϊ πήρε… παραμάζωμα τους Βαυαρούς

Φαίνεται πως η νίκη στο ΟΑΚΑ και το σπάσιμο του αρνητικού σερί των πέντε ηττών… ξεμπλόκαρε την Φενέρμπαχτσε, που με τον Μότλεϊ να φτάνει σε ένα εντυπωσιακό double – double (22 πόντοι, 17 ριμπάουντ), επικράτησε και της  Μπάγερν Μονάχου (παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στην 4η περίοδο) και με το υπέρ της 79-71 ανέβηκε στο 12-7. Στο 7-12 έπεσαν οι Βαυαροί.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τους Γερμανούς να πατούν καλύτερα (12-16 στο 8’), όμως στο τελευταίο δίλεπτο η Φενέρ έτρεξε ένα 7-2 για το 19-18 του δεκαλέπτου, ενώ η αντεπίθεση συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έντουαρντς και Μπίρσεν έφεραν το +6 για τους γηπεδούχους (33-27), ενώ ο Καλάθης έγραψε το 40-33. Γουάιλερ Μπαμπ και Ρούμπιτ, με δύο τρίποντα μείωσαν στον πόντο (40-39), όμως Γουίλμπεκιν και Μπούκερ απάντησαν με το ίδιο νόμισμα, με την Φενέρ να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 46-39.

Ακόμα τέσσερις πόντοι του Γουίλμπεκιν, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έφεραν την Φενέρ για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (50-39). Ο Γουίνστον με δίποντο μείωσε σε 54-43, για να ακολουθήσει, όμως, ένα 12-0 για τους Τούρκους, που… εκτόξευσε την διαφορά στους 23 πόντους (66-43), με το εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 67-49.  Και εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, η Μπάγερν έτρεξε ένα 12-0, το οποίο μετέτρεψε το 64-49 του 31’ σε 69-61 στο 35’. Ο Χέιζ – Ντέιβις έβαλε τέλος στο σερί των Βαυαρών, ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά στους 10 πόντους (71-61), Γκιλέσπι και Γουίνστον κατέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά (73-66), όμως η Φενέρ κράτησε την ψυχραιμία της στο φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 79-71.

22 πόντους και 17 ριμπάουντ είχε ο καταπληκτικός Μότλεϊ, με τον Γουίλμπεκιν να έχει 11 πόντους, ενώ για την Μπάγερν, Ρούμπιτ και Γουίνστον είχαν 21 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 46-39, 67-49, 79-71