Φενέρμπαχτσε – Μονακό 98-94: Η παράταση έκρινε το… θρίλερ της Πόλης

Ήταν να μην κάνει την αρχή η Φενέρμπαχτσε, με τους Τούρκους να λυγίζουν στην παράταση την Μονακό με 98-94, να πετυχαίνουν την τρίτη σερί νίκη τους  και με ρεκόρ 13-7 να παραμένουν στην «χρυσή» πρώτη τετράδα. Στο 12-8 έπεσαν οι Μονεγάσκοι.

Με πρωταγωνιστές τους Καλάθη, Χέιζ – Ντέιβις και Γουίλμπεκιν, η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 19-10, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Μονακό έκλεισε ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 1-10 ισοφάρισε σε 20-20, με την εκπνοή της πρώτης περιόδου. Ο Οκόμπο έδωσε προβάδισμα με 22-20 στους Μονεγάσκους, η Φενέρ απάντησε με ένα 7-0 για το 27-22, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και με ένα 10-0 πέρασαν μπροστά με 32-27. Αντετοκούνμπο και Κάρσεν μείωσαν στο καλάθι (30-32), για να ακολουθήσει, όμως, ακόμα ένα σερί 10-0 για την Μονακό, που την έφερε στο +12 (30-42), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 39-47 και τον Μάικ Τζέιμς, μετά την αγκαλιά που είχε με τον Ιτούδη, να μετρά ήδη 10 πόντους, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Το τρίποντο του Οκόμπο για το 39-50, έφερε την Μονακό και πάλι στο +11, όμως η Φενέρ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, με τους Μότλεϊ και Γουίλμπεκιν να… παίρνουν φωτιά και τους Τούρκους να τρέχουνε ένα επιμέρους 17-5 για το 56-55, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 60 πόντους. Ουαταρά και Οκόμπο, με ένα 0-6 στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου, έφερε την Μονακό στο 66-60, όμως ο Μότλεϊ συνέχισε από εκεί που έμεινε στο τρίτο δεκάλεπτο και με την βοήθεια του Γκούντουριτς, έφερε του πρωταθλητές Τουρκίας στο +4 στο 34’ (72-68). Επτά συνεχόμενοι πόντοι του  Καλάθη για το 84-76 στο 38’ έφεραν την Φενέρ… αγκαλιά με την νίκη, Τζέιμς και Ουαταρά κράτησαν την Μονακό ζωντανή στο ματς (84-80 στα 76’’), ο Ντιαλό μείωσε στο καλάθι στα 32’’ (84-82), ο Γκούντουριτς έκανε airball σε τρίποντο στα 6’’, με την Μονακό να έχει μία τελευταία ευκαιρία στο παιχνίδι, ο Τζέιμς αστόχησε στο λέι απ, όμως ο Μπράουν πήρε το ριμπάουντ και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (84-84).

Τις δύο βολές του Ντιαλό για το 86-87 ακολούθησε ένα 5-0 από τους Γουίλμπεκιν και Χέιζ – Ντέιβις με 91-87. Ο Τζέιμς μείωσε στους 3 (94-91), όμως η τάπα του Μότλεϊ στον Αμερικανό στα 18’’ και οι δύο βολές του Γκούντουριτς στα 13’’ για το 96-91, έδειχναν να… κλειδώνουν την νίκη για την Φενέρ. Ο Τζέιμς με τρίποντο στα 10’’ μείωσε εκ νέου σε 96-94, όμως ο Γκούντουριτς με ακόμα 2/2 βολές στα 8’’ για το 98-94… τελείωσε το ματς, με την Φενέρ να παίρνει την σπουδαία νίκη.

Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε η Φενέρ, με του Γουίλμπεκιν να τελειώνει το ματς με 21 πόντους, Μότλεϊ και Γκούντουριτς είχαν από 17, με τον Αμερικανό να έχει και εννέα ριμπάουντ, 18 πόντους και επτά ριμπάουντ ο Χέιζ – Ντέιβις και 10 πόντους με οκτώ ασίστ ο Καλάθης.

Για την Μονακό, που φεύγει με κατεβασμένο το κεφάλι για δεύτερο σερί ματς, 23 πόντους, έξι ριμπάουντ και έξι ασίστ είχε ο Μάικ Τζέιμς, 19 πόντους ο Ουαταρά, 13 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και πέντε ασίστ ο Ντιαλό και 11 πόντους ο Μοτεγιούνας.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-47, 60-60, 84-84 (κ.δ), 98-94 (παρ)