Μακάμπι Τ.Α.-Άλμπα Βερ. 87-74: Με 33αρα του Μπόλντγουιν

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 87-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-9, ενώ η γερμανική ομάδα έπεσε στο 6-14.

Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβιβ στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-10). Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 18 πόντους στο 11' λεπτό (28-10), η Άλμπα Βερολίνου είχαν αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας ένα συνολικό επί μέρους σκορ 18-13. Η ομάδα του κόουτς Όντεντ Κάτας προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-28).

Η ισραηλινή ομάδα κράτησε το προβάδισμα που έχτισε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-50). Αν και η Άλμπα Βερολίνου πίεσε στην τέταρτη περίοδο και μείωσε την διαφορά στους επτά πόντους στο 35' λεπτό (67-60), η Μακάμπι Τελ Αβιβ διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 87-74.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Μπόλντγουιν και Κόλσον με 33 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Σμιθ και Προτσίντα με δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 25-10, 38-28, 63-50, 87-74