Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 91-86: Με ανατροπή και 23αρα του Ντεκ οι μερένγχες στην παράταση πήραν το κλάσικο

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 91-86 στην παράταση και πήρε το ελ κλάσικο, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 14-7, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 13-8.

Πιο δυναμικά άρχισε η Μπαρτσελόνα και πήρε προβάδισμα με δώδεκα πόντους στο 5' λεπτό (18-6).Η Ρεάλ Μαδρίτης μείωσε την διαφορά στα επόμενα πέντε λεπτά με ένα επί μέρους σκορ 10-2, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16). Αν και οι μερένγχες μείωσαν στους τρεις πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι μπλαουγκράνα διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-32).

Οι μπλάνκος μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους στο 24' λεπτό (44-42), αλλά η ομάδα του κόουτς Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρήκε λύσεις στα επόμενα λεπτά, ανέβασε τον ρυθμό της και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-50). Παρότι οι Μαδριλένοι ήταν καταιγιστικοί στην τέταρτη περίοδο και έκαναν ένα επί μέρους σκορ 23-14, οι μπλαουγκράνα είχαν απαντήσεις και για αυτό ήταν ισοπαλία στο τέλος της τέταρτης περιόδου (73-73). Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν κυρίαρχη στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 91-86.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ντεκ και Γιουλ με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Μίροτιτς με 17 πόντους, με τους Σατοράνσκι και Βέσελι να έχουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 16-20, 32-39, 50-59, 73-73 (τέλος της τέταρτη περίόδου), 91-86 (τέλος της α' παράτασης)