Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις Κ. 89-65: Ομάδα για ένα ημίχρονο και άνετη νίκη (pics)

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα... flash back του καλού του εαυτού στο δεύτερο ημίχρονο. Θύμισε ομάδα, επέστρεψε από το -15 και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη με ένα επιμέρους 62-23 (!) στο δεύτερο ημίχρονο. Νίκησε την Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-65 και έκανε τη δεύτερη νίκη του στα εννέα τελευταία παιχνίδια, για να φτάσει στο 8-13. Κι αυτό απέναντι σε μια ομάδα που νίκησε τις έξι από τις επτά τελευταίες φορές που πάτησε παρκέ. Το "τριφύλλι" είχε σημειώσει μόλις 27 πόντους στο πρώτο μισό!

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα έφεραν το 4-12 και ένα τάιμ άουτ μόλις στο 2’50’’. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν, επέστρεψαν (13-14, 5’15’’), αλλά το γεγονός ότι μόλις ένα λεπτό στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ντέγιαν Ράντονιτς ζήτησε και πάλι τάιμ άουτ λέει πολλά για την εικόνα της ομάδας του στο παρκέ, περισσότερα και από το 19-29 (10’45’’) στον ηλεκτρονικό πίνακα. Και αυτή η εικόνα δεν άλλαξε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο αντίπαλοι όδευσαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-42, τους λιγοστούς φιλάθλους στο ΟΑΚΑ να αποδοκιμάζουν τους «πράσινους», όχι τόσο για το -15, όσο για την εικόνα. Αν όπως λένε όλοι «το ριμπάουντ είναι πρώτα απ’ όλα διάθεση και θέληση» οι αριθμοί μιλούν μόνοι τους: 11-25 για την Ζαλγκίρις τα «σκούπιδια» με τους Λιθουανούς να μετράνε 11 επιθετικά ριμπάουντ!

O Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να πάρει ούτε την... κλασική βοήθεια από τον Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έχασε ένα ακόμη... τετ α τετ και δύο ακόμη ελεύθερες βολές για να μετρήσει ως το σημείο αυτό 2/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2/4 ελεύθεερες βολές. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στους Γκουντάιτις και Λι (32-42, 21’30’’) με τον Πονίτκα να δίνει μονοψήφια τιμή στη διαφορά (34-42, 22'). Ο Λι έπαιξε σημαντικό ρόλο και στην άμυνα με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη με τρίποντο να γράφει το 40-45 (23'), για να πάρει λίγο αργότερα και το τρίτο φάουλ από τον Σμιτς (43-48, 24'20'') και να μειώσει ακόμη περισσότερο (44-48, 25').

Ο Μπέικον εμφανίστηκε (51-52, 26'30'') και ο Λι με τρίποντο στον αιφνιδιασμό έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (54-52, 26'45''). Ο Αμερικάνος γκαρντ το.. διέπραξε ξανά (57-54, 28'10'') με τον κόσμο πλέον να μπαίνει στην εξίσωση επιδοκιμάζοντας και όχι αποδοκιμάζοντας. Ο Γουόλτερς πήρε τη σκυτάλη (60-56, 29') και ο Λι για 4η φορά σε ένα δεκάλεπτο έκλεψε και έφυγε στον αιφνιδιασμό με τον Πονίτκα να καρφώνει για το 64-58 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Σε ένα δεκάλεπτο ο Πάρις Λι είχε 17 πόντους με τον επιμέρους σκορ να είναι 37-16 στο διάστημα αυτό.

To "καλημέρα" στην τέταρτη περίοδο ήρθε με τον Γουόλτερς να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +11 (69-58, 31') και τον Παπαγιάννη να ακολουθεί για το +13 (71-58, 32'). Ο Λι συνέχισε το δικό του ... βιολί (74-58, 33'20''), ο Παπαγιάννης κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (77-60, 34'45') και ο Πονίτκα επέστρεψε για το 79-60 (36'), με τους περισσότερους να μην μπορούν να πιστέψουν την μετάλαξη των ομάδων, και ειδικά του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μισό. Η διαφορά έφτασε πάνω από τους 20 πόντους (82-60, 36'). Με το σκορ στο 86-64 και δύο λεπτά για το τέλος ο Πάρις Λι πήγε στον πάγκο με το ΟΑΚΑ όρθιο να τον χειροκροτεί και να φωνάζει το όνομά του, σε μια βραδιά που έκανε ατομικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα με 24 πόντους. Το παιχνίδι είχε τελειώσει για να σφραγιστεί με το τελικό ...

*Τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Ματέους Πονίτκα πήγε στον πάγκο δείχνοντας να έχει ενοχλήσεις στον αστράγαλο.

*Η συνέχεια: Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στην Ισπανία τη Ρεάλ Μαδρίτης (1/2, 21.45) και την Μπασκόνια (3/2, 21.30). Η Ζαλγκίρις Κάουνας θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με την Αναντόλου Έφες (1/2, 19.30) και εντός με την Παρτιζάν (3/2, 20.00).

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58,

On fire: Πάρις Λι

Η μεγαλύτερη διαφορά: +24 για τον Παναθηναϊκό (88-64, 38'), +15 η Ζαλγκίρις Κάουνας (27-42, 19’)

Ξεχώρισαν: Λι, Πονίτκα, Παπαγιάννης, Γουόλτερς, Γ. Καλαϊτζάκης από τον Παναθηναϊκό, Σμιτς για την Ζαλγκίρις

Διαιτητές: Λάτισεβς, Νέντοβιτς, Πατέρνικο