Ερ. Αστέρας-Παρτιζάν 78-79: Το ευρωπαϊκό ντέρμπι του Βελιγραδίου βάφτηκε ασπρόμαυρο

Η Παρτιζάν νίκησε εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 79-78, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 10-11.

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 2' λεπτό (6-2), αλλά η Παρτιζάν βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 17-5, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο 7' λεπτό (19-11). Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά, οι "ασπρόμαυροι" ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Παρότι οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στον ένα πόντο στο 15' λεπτό (31-30), οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-37).

Η ομάδα του κόουτς Ντούσκο Ιβάνοβιτς ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 17-12 και μείωσε στον ένα πόντο στο 26' λεπτό (51-50), αλλά οι "ασπρόμαυροι" κράτησαν το προβάδισμα του και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-54). Η Παρτιζάν είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο, αν και ο Ερυθρός Αστέρας είχε χαμηλά την διαφορά και μείωσε στον ένα πόντο τρεις φορές. Η ομάδα του κόουτς Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 79-78.

Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Εξούμ και Λεντέι με 20 πόντους έκαστος. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Βιλντόζα και Νέντοβιτς με 26 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-20, 37-45, 54-57, 78-79