Μπασκόνια-Εφές 114-111: Με 33αρα του Κοστέλο και double double του Τόμπσον

Η Μπασκόνια νίκησε εντός έδρας την Εφές με 114-111 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-9, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 10-11.

Η Μπασκόνια είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και είχε διαφορά τεσσάρων πόντων στο 5' λεπτό (24-20), η Εφές με ένα επί μέρους σκορ 6-2, πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 7' λεπτό (25-26). Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις στα επόμενα λεπτά και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-28). Αν και η ισπανική ομάδα είχε διαφορά πέντε πόντων στο 15' λεπτό (37-32), αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης με ένα επί μέρους σκορ 19-11, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-48).

Η Εφές από τους δέκα πόντους διαφορά στο 23' λεπτό (60-50) είδε την διαφορά να μειώνεται στον ένα πόντο στο 26' λεπτό (69-68). Παρότι οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί, η τουρκική ομάδα βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-70). Η Μπασκόνια ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εντός έδρας την Εφές με 114-111.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Κοστέλο (5ρ. και μία ασίστ) και Τόμσπον (6ρ. και 16 ασίστ) με 33 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισε ο Λάρκιν με 21 πόντους, με τους Μπομπουά και Μίτσιτς να βάζουν από 19 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 29-28, 48-51, 70-77. 98-98 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 114-114 (τέλος της α' παράτασης)