Μπάγερν-Βίρτους 91-84: Χτίζουν σερί οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 91-84, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 9-12. Η γερμανική ομάδα χτίζει σερί, αφού πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη της και την τέταρτη νίκη της στους πέντε τελευταίους αγώνες της στην Euroleague.

Η Μπάγερν είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους στο 5' λεπτό (17-7). Αν και η Βίρτους Μπολόνια πίεσε στα επόμενα λεπτά, η γερμανική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Οι Βαυαροί είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας την διαφορά στο +11 στο 15' λεπτό (41-30). Αν και η ιταλική ομάδα μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-38).

Παρότι η ιταλική ομάδα μείωσε στους δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις, οι Βαυαροί κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-55). Το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο (29-25), με την Μπάγερν Μονάχου να διατηρεί το προβάδισμα της και για αυτό, νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 91-84.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Γουίνστον και Ρούμπιτ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Χάκετ και Τεόντοσιτς με δώδεκα και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 66-55, 91-84