Ισπανία, Μούρθια-Μπασκόνια 80-87: Διπλό για τους Βάσκους με τον Χάουαρντ να τραυματίζεται

Η Μπασκόνια νίκησε εκτός έδρας την Μούρθια με 87-80 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-4, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 8-10.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στην αρχή του αγώνα, με την Μπασκόνια να έχει τον πρώτο λόγο και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-36). Οι Βάσκοι κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-56). Η Μπασκόνια διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μούρθια με 87-80.

Ιδιαίτερα, οι φιλοξενούμενοι έχουν άγχος λόγω του τραυματισμού του Μάρκους Χάουαρντ, ο οποίος πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις 2:58 λεπτά και αποχώρησε με διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο.

Υπενθυμίζουμε, ότι η Μπασκόνια θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο (31/1, εκτός) και τον Παναθηναϊκό (3/2, εντός), την επόμενη εβδομάδα στην Euroleague.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Μαρίνκοβιτς και Κότσαρ με 25 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μούρθια ξεχώρισαν οι ΜακΦάντεν και Άντερσον με 20 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-23, 36-41, 56-63, 80-87.