Αρμάνι Μιλάνο - Μπασκόνια 89-83: Το θρίλερ βάφτηκε κόκκινο

Η Αρμάνι νίκησε τη Μπασκόνια στο «Mediolanoum Phoroum» με σκορ 89-83 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι Ιταλοί έχουν 7 νίκες και 15 ήττες, ενώ η Μπασκόνια έχει αντίστοιχο ρεκόρ 12-10.

Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισε ο Καμπαρό με 17 πόντους. Από την άλλη πρώτος σκόρερ της Μπασκόνια ήταν ο Τόμπσον με 19.

Ήταν θρίλερ από την αρχή μέχρι τα τελευταία λεπτά,  μέχρι να ξεχωρίσει η Αρμάνι Μιλάνο

Οι δυο ομάδες ήταν από την αρχή κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα, αλλά τους γηπεδούχους να ισορροπούν και τελικά να περνούν και μπροστά με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που είχε σκορ 18-17.

Στη δεύτερη περίοδο η ιταλική ομάδα συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και μάλιστα να καταφέρνει να είναι μπροστά με περίπου 5-6 πόντους. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 40-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες εξακολουθούσαν να είναι σε απόσταση αναπνοής. Καμία δε μπορούσε να ξεχωρίσει και να πάρει μια υπέρ της διαφορά, με την περίοδο να τελειώνει με σκορ 62-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ. Με το χρονόμετρο να γράφει 5:19'' για το τέλος ο Γκιεντράιτις εκμεταλλεύεται στο έπακρο την πάσα του Σεντεκέρσκις και ευστοχεί σε τρίποντο διαμορφώνοντας το 72-72.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Αρμάνι κατάφερε να ξεφύγει με 7 πόντους. Ο Καμπαρό με 2:19'' για το τέλος έκανε το 81-74 και λίγο αργότερα ο νεοαφιχθής Νέιπιερ έκανε το 83-76.

Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Η Αρμάνι στο τέλος κατόρθωσε να ξεφύγει και κράτησε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το τελικό 89-83 που αναγράφηκε στο ταμπλό του «Mediolanoum Phoroum»

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 62-60, 89-83.