Βαλένθια – Μπάγερν Μονάχου 82-73: Σε... τροχιά οκτάδας με την πέμπτη σερί νίκη

Ένα 14-2 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ήταν αυτό που έκανε την διαφορά για την Βαλένθια, με τις «νυχτερίδες» να επικρατούν με 82-73 επί της Μπάγερν και με την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους να φτάνουν στο 12-10 και να παραμένουν… ζωντανές στην μάχη της οκτάδας. Στο 9-13 υποχώρησαν οι Βαυαροί.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Ισπανίας, όπως δείχνει το 33-32 του 20’. Καμία ομάδα δεν πήρε προβάδισμα μεγαλύτερο του +5 από το 19-24 της Μπάγερν στο 17’, με τις «νυχτερίδες» να τρέχουν ένα επιμέρους 14-8, μέχρι την διακοπή του αγώνα για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Βαλένθια, πάντως, να έχει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (61-56). Τα πάντα, όμως, άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις «νυχτερίδες» να ξεκινούν με ένα εντυπωσιακό 14-2 για το 75-58. Η Μπάγερν δεν είχε ούτε τα ψυχικά, αλλά ούτε και τα χρονικά περιθώρια να επιστρέψουν στο ματς, με το τελικό 82-73 να χαρίζει το πολύτιμο δίποντο στους γηπεδούχους.

14 πόντους σημείωσε ο Ράντεμπο, με τον Τζόουνς να έχει 11 πόντους και τους Πρέπελιτς και Λόπεθ – Αροστέγκι να προσθέτουν από 10 έκαστος.

Για την Μπάγερν, Γουίνστον και Γκιφάι είχαν 22 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-32, 61-56, 82-73