Μπαρτσελόνα-Μακάμπι Τ.Α. 83-78: Με ανατροπή επικράτησαν οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 83-78 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-8, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-11.

H Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, με την Μακάμπι Τελ Αβιβ να προσπερνάει με δύο πόντους στο 6' λεπτό (11-9). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 11-4 στα επόμενα πέντε λεπτά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους σε τέσσερις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι μπλαουγκράνα διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37)..

Η ομάδα του κόουτς Όντεντ Κάτας ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 30-21 και προσπέρασε και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο 28' λεπτό (67-57). Αν και οι γηπεδούχοι είχαν πέντε σερί πόντους στα επόμενα δύο λεπτά, η ισραηλινή ομάδα προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-62). Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-11, έκανε την ανατροπή και κατάφερε να νικήσει την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 83-78.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Χίγκινς και Γιοκουμπάιτις με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεχώρισε ο Άνταμς με 20 πόντους, με τους Χίλιαρντ και Μαρτίν να βάζουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 62-67, 83-78