Βιλερμπάν-Εφές 89-90: Με Κλάιμπερν οδηγό πήραν οι μπλε το διπλό

Η Εφές νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 90-89 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-12, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 8-17.

Οι δύο ομάδες είχαν τα σερί τους και πήγαιναν χέρι-χέρι, με την Εφές να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18). Η Βιλερμπάν ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-33, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-45).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-12, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-61). Αν και η Βιλερμπάν με ένα επί μέρους σκορ 28-18 στην τέταρτη περίοδο, έκανε το ματς ντέρμπι, η Εφές βρήκε απαντήσεις. Ο Κλάιμπερν έβαλε τέσσερις βολές στις τελευταίες δύο επιθέσεις της ομάδας του κόουτς Εργκίν Αταμάν, έβγαλε άμυνα με κλέψιμο πάνω στο Ντι Μποστ και νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 90-89.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Κλάιμπερν και Λάρκιν με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Φαλ με 20 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-23, 49-45, 61-72, 89-90