Βαλένθια – Ολυμπιακός 85-92: Το «ερυθρόλευκο» τρένο πέρασε και από το «Φοντέτα»

Για ένα ολόκληρο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει μείνει στο… Final 8 του Ηρακλείου, βλέποντας την Βαλένθια να ξεφεύγει δύο φορές με 15 πόντους. Στο β’ μέρος, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» θύμισαν και πάλι την… υπερταχεία που έχει… τρομοκρατήσει την Euroleague και με την νίκη του με 92-85 επί των «νυχτερίδων»,  ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 18-7, το  νικηφόρο σερί τους στο 7-0, κάνοντας το 4Χ4 επί ισπανικού εδάφους την φετινή σεζόν.

Οι Ισπανοί ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση του «Φοντέτα», με την Βαλένθια να προηγείται με 18-9, ενώ από πλευράς «ερυθρόλευκων», ο Κάνααν έχει ήδη πέντε πόντους. Οι… τρίποντες βόμβες από πλευράς γηπεδούχων συνεχίστηκαν, με την Βαλένθια να ξεφεύγει με 12 πόντους (21-9), ο Ριβέρο ανέβασε το σκορ στο 23-9, με την κάκιστη πρώτη περίοδο για τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνεται με 25-15, χάρη σε ένα 5-0 των Παπανικολάου και Βεζένκοβ.

Με γκολ – φάουλ του Παπανικολάου για το 25-18 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του «Φοντέτα», ενώ ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», με ακόμα ένα τρίποντο, μείωσε ακόμα περισσότερο (25-21). Ακόμα ένα γκολ – φάουλ, αυτή τη φορά από τον Μπλακ, έφερε το ματς στον πόντο (25-24). Το τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς για το 28-25, έβαλε τέλος στο σερί 15-0 του Ολυμπιακού, που κρατούσε από το φινάλε της πρώτης περιόδου, ενώ το καλάθι του Ράντεμπο για το 30-25, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ. Το… μπλακ άουτ των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε, με την Βαλένθια να στέλνει και πάλι την διαφορά στο +10 (35-25), κάνοντας ένα δικό της 10-0. Ο Σλούκας με 2/2 βολές έβαλε τέλος στο ισπανικό σερί (35-27), όμως Πρέπελιτς και Κλαβέρ έστειλαν την Βαλένθια στο +13 (40-27). Ο Χάρπερ έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Ολυμπιακού για το 42-28, ο Πρέπελιτς με νέο τρίποντο έστειλε την διαφορά και πάλι στο +15 (45-30), όμως, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν και το δεύτερο με ένα 5-0, για το 45-35 του ημιχρόνου.

Το τρίποντο του Γουλοκαπ και γκολ – φάουλ του Παπανικολάου για το 50-43, έριξαν και πάλι την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, ενώ ο Βεζένκοβ μείωσε ακόμα περισσότερο (50-45). Νέο τρίποντο του Γουόκαπ για το 50-48, με το δεκάλεπτο να εξελίσσεται σε μία… επανάληψη της δεύτερης περιόδου, όταν και πάλι ο Ολυμπιακός είχε επιστρέψει από το -15. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» συνέχισε να… δαγκώνει, με τον Βεζένκοβ να ισοφαρίζει σε 50-50 και τον ΜακΚίσικ με καλάθι στον αιφνιδιασμό να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά με 52-50. Ο Τζόουνς έβαλε τέλος στο «ερυθρόλευκο» σερί (52-52), όμως ο Γουόκαπ, από εκεί που είχε 0/4 τρίποντα στο πρώτο μέρος, πλέον, με 3/3, φέρνει την ομάδα του στο 52-55. Ο Αμερικανός γκαρντ έβγαζε… φλόγες, καθώς με συνεχόμενα καλάθια πέτυχε το 54-59. Νέο τρίποντο του ΜακΚίσικ έφερε τους Πειραιώτες στο +6 (56-62), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 65-58.

Το κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 5-0 με τους Παπανικολάου και Βεζένκοβ, στέλνοντας την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (58-70). Η άμυνα των Πειραιωτών είχε… κλειδώσει για τα καλά τις «νυχτερίδες», ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Βεζένκοβ, έγραψε το 58-73. Η Βαλένθια έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και με συνεχόμενα τρίποντα του Πρέπελιτς μείωσε σε 69-75, όμως πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Βεζένκοβ για το 69-80 έδειξαν να… κλειδώνουν το «διπλό» των Πειραιωτών. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στα τελευταία λεπτά, παρά το τρίποντο του Γουέμπ για το 76-84, με τον Ολυμπιακό, μετά την Βαρκελώνη, την Μαδρίτη και την Βιτόρια, να φεύγει νικητής και από την Βαλένθια, με 92-85

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

On fire: Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν… καυτός με 22 πόντους.

Ξεχώρισαν: 20 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε ο Βεζένκοβ, ενώ για την Βαλένθια, ο Πρέπελιτς ήταν ένας συνεχής… μπελάς με 21 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για την Βαλένθια (25-10 στο 9’) και για τον Ολυμπιακό (58-73 στο 32’).

Διαιτητές: Γιαβόρ, Γιόβτσιτς, Μόγκουλκοτς