Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 83-62: Εκτός ρυθμού (pics)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε στην Ιταλία την όγδοη ήττα του στη φετινή Ευρωλίγκα. Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν αυτή που έφτασε στη νίκη με το τελικό 83-62 και την ίδια να βρίσκεται στο 10-15 στην κατάταξη της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες μπορεί να είχαν αναγάγει την υπόθεση «προβάδισμα» σε άθλημα… σκυταλοδρομίας, αλλά αυτό που φαινόταν στα πρώτα λεπτά ήταν πως οι Ιταλοί είχαν καταφέρει να χαλάσουν το παιχνίδι των «ερυθρόλευκων». Η κυριαρχία στη ρακέτα δεν υπήρχε, η κατηγορία με τα λάθη συνοδεύτηκε με το νούμερο 5 μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (μηδέν για τους γηπεδούχους). Το 10-4 (4’30’’) διά χειρός Μπάρον έγινε 14-15 (8’) με μια από τις συνεργασίες με… κλειστά μάτια ανάμεσα σε Σλούκα και Παπανικολάου, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σταθεροποιηθούν όμως στη θέση του οδηγού.

Χρειάστηκε η δεύτερη περίοδος για να χτίσει μια μικρή διαφορά η Αρμάνι Μιλάνο φτάνοντας στο 22-17 (11’), στο 27-22 (14’10’’) και στο 35-29 (17’10’’) με τους Φαλ και Μπλακ να έχουν χρεωθεί από δύο φάουλ, τον ΜακΚίσικ να δίνει λύσεις στην άμυνα και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να δίνει ανάσες με δύο τρίποντα με ημίχρονο να κλείνει 35-32.

Οι Ιταλοί συνέχισαν να βρίσκονται μισό βήμα μπροστά και στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (44-34, 23'). Ο ρυθμός ήταν δικός τους για να καταφέρουν να αγγίξουν το +15 με τον Μπίλι Μπάρον να ευστοχεί (51-36) και να... ξαναευστοχεί (54-39, 26'). Ο ΜακΚίσικ έδωσε μια πρώτη απάντηση και οι Σλούκας- Παπανικολάου ακολούθησαν για το 56-46 (28'20''). Με τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Τζιαμπάολο Ρίτσι έγραψε το 61-46 με ένα τρίποντο των Μιλανέζων.

Χάινς και Μήτρου Λονγκ οδήγησαν για πρώτη φορά το παιχνίδι στους 20 πόντους (64-44, 31') με το "καλημέρα" στην τέταρτη περίοδο. Ο Γουόκαπ ήταν αυτός που κατέβασε το δείκτη της διαφοράς με πέντε συνεχόμενους πόντους (70-58, 34'). Ο Μπάρον ήταν και πάλι εκεί, ευστόχησε από τα 6μ75 και έγραψε το 74-58 (36') με το παιχνίδι ουσιαστικά να τελειώνει στο σημείο αυτό και να σφραγίζεται με το τελικό 83-62.

*Πριν από το παιχνίδι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για το τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη που βύθισε στο πένθος την Ελλάδα.

*Ο Ολυμπιακός είχε πάλι στο πλευρό του τους φίλους της ομάδας που ταξίδεψαν στο Μιλάνο.

*Η συνέχεια: Ο Ολυμπιακός στη διπλή εβδομάδα που έρχεται θα υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (7/3) και την Μπάγερν Μονάχου (9/3). Η Αρμάνι Μιλάνο ταξιδεύει στην Ισπανία για τους αγώνες με Βαλένθια (7/3) και υποδέχεται την Παρτιζάν (9/3).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62

On fire: Μπίλι Μπάρον

Η μεγαλύτερη διαφορά: +20 (64-44, 31') για την Αρμάνι Μιλάνο, +2 (0-2, 2’) για τον Ολυμπιακό

Ξεχώρισαν: Μπάρον, Τόνουτ, Μέλι για την Αρμάνι Μιλάνο, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Λαρεντζάκης για τον Ολυμπιακό

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Χορντόβ, Κορτές