Βιλερμπάν-Ρεάλ 71-75: Διπλό για τους μερένγχες, αγωνία για τον Ταβάρες

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 75-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-7, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 8-18.

Πολύ δυνατή αρχή για την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-10). Οι μερένγχες συνέχισαν να μεγαλώνουν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-32).

Αν και οι "ασπρόμαυροι" μείωσαν την διαφορά, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 22-16 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι μπλάνκος βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-54). Παρότι η Βιλερμπάν μίκρυνε την απόσταση με ένα επί μέρους σκορ 17-12 στην τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 75-71. Ιδιαίτερα, οι μερένγχες ανησυχούν για τον τραυματισμό του Έντι Ταβάρες στον αριστερό αστράγαλο στα 28.7'' για το τέλος του αγώνα.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Κοζέρ και Γουίλιαμς Γκος με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Μάθιους με 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 10-20, 32-47, 54-63, 71-75