Βαλένθια – Αρμάνι Μ. 84-88: Ο Νέιπιερ… υπέγραψε την 5η σερί νίκη της Ολίμπια

Έστω και αργά, η Αρμάνι Μιλάνο δείχνει να βρίσκει το καλό της πρόσωπο, με τους Ιταλούς να περνάνε με 88-84 από την Βαλένθια, πετυχαίνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους. Σπουδαία εμφάνιση από τον Νέιπιερ με 28 πόντους.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του «Φοντέτα», με την Βαλένθια να ξεκινάει δυνατά, προηγούμενη με 17-10 και 21-14, προτού ο Πάνγκος με τρίποντο μειώσει σε 21-17, με το φινάλε της πρώτης περιόδου. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +11 (28-17), με την Αρμάνι, όμως, να απαντά με ένα σερί 9-0 για το 28-26. Ο Τζόουνς κράτησε την Βαλένθια στο +7 (40-33), όμως στα τελευταία δύο λεπτά οι Ιταλοί απάντησαν με ένα 2-6, μειώνοντας στους 3 με το φινάλε του ημιχρόνου (42-39).

Τα πάντα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να ξεκινά με ένα επιμέρους 3-12, ξεφεύγοντας με 51-45. Συνεχόμενα τρίποντα από τους Νέιπιερ και Βόιτμαν, έφεραν τους Ιταλούς στο +10 (49-59), προβάδισμα με το οποίο ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο (55-65). Μέλι και Τονούτ έγραψαν το 59-70, όμως το παιχνίδι είχε ακόμα δρόμο μπροστά του, με την Βαλένθια να απαντά με ένα 6-0 για το 65-70. Ο Νέιπιερ έβαλε τέλος στο σερί των γηπεδούχων, όμως ο Χάρπερ απάντησε με τρίποντο για το 68-72. Κάπου εκεί, όμως, ανέλαβε δράση ο Κέβιν Πάνγκος, που με πέντε συνεχόμενους πόντους έστειλε την Αρμάνι στο +9 (68-77), με τους Ιταλούς, παρά την τεράστια προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν σε ένα ματς που έμοιαζε… τελειωμένο,  να φτάνουν στην νίκη με , την πέμπτη συνεχόμενη τους, που τους ανεβάζει στο 11-15, με τις «νυχτερίδες» να πέφτουν στο 13-14.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Νέιπιερ με 28 πόντους, με τον Πάνγκος να έχει 13, ενώ για την Βαλένθια, ο Τζόουνς είχε 19 πόντους και ο Πουέρτο 15.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-39, 55-65, 84-88