Βϊρτους – Παρτιζάν 79-86: Ο Έξουμ κρατάει τους Σέρβους στο κόλπο της οκτάδας

Με τον Ντάντε Έξουμ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η Παρτιζάν… άλωσε την Μπολόνια με 86-79 και συνεχίζει να πατά και με τα δύο πόδια μέσα στην πολύτιμη πρώτη οκτάδα.

Μάχη είχαμε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της Μπολόνια, όπως δείχνε το 47-45 του ημιχρόνου, με τους Σέρβους να προηγούνται με 28-21, προτού ο Οτζελέγε με πέντε σερί πόντους μειώσει σε 26-28. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 38-34, με τον Οτζελέγε να στέλνει την Βίρτους στο +8 (44-36), την Παρτιζάν, όμως, να απαντά με ένα 3-9 για το 47-45.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Παρτιζάν να τρέχει ένα 5-0 για το 47-52, ο Νάναλι έγραψε το 57-61, όμως η Βίρτους απάντησε με ένα 6-0 για το 63-61, προτού οι Έξουμ και Νάναλι βάλουν την Παρτιζάν μπροστά με 65-63. Το σόου του Έξουμ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με την Παρτιζάν να ξεφεύγει με 10 πόντους στο 35’ (65-75). Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν την μεγάλη αντεπίθεση, μείωσαν στο τρίποντο με τον Μίκι (76-79), όμως Νάναλι και Έξουμ με πέντε σερί πόντους έβαλαν τέλος στο ματς. Έτσι, το τελικό 79-86 κρατάει την Παρτιζάν γερά στην μάχη των Play Offs με 17-12 και την Βίρτους να πέφτει στο 12-15.

16 πόντους, επτά ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ είχε ο Έξουμ, με τον Πάντερ να έχει 17 πόντους και τον Νάναλι 16, ενώ για την Βίρτους, 14 πόντους είχε ο Τζαϊτέχ και από 13 οι Οτζελέγε και Μίκι.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 47-45, 63-65, 79-86