Μπασκόνια-Μονακό 93-102: Οι Μονεγάσκοι πήραν το θρίλερ και δηλώνουν παρόντες για την τετράδα

Η Μονακό επικράτησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 102-93 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-10, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 15-13.

Πιο δυνατό ξεκίνημα για την Μπασκόνια, η οποία είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-23). Η Μονακό ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-19, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-47).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα με επτά πόντους στο 25' λεπτό (71-64). Η ομάδα του Πριγκιπάτου με ένα επί μέρους σκορ 10-2 στα επόμενα πέντε λεπτά, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-73). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο, με τους Βάσκους να έχουν τέσσερις πόντους διαφορά στο 35' λεπτό (91-87). Οι Μονεγάσκοι με ένα επί μέρους σκορ 15-2 στα επόμενα πέντε λεπτά, κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας την Μπασκόνια με 102-93.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Λόιντ και Οκόμπο με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Χάουαρντ και Τόμπσον (1ρ. και 12 ασίστ) με 20 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 28-23, 47-52, 73-74, 93-102