Εφές-Παρτιζάν 84-97: Διπλό και εδραιώνονται στην εξάδα οι ασπρόμαυροι

Η Παρτιζάν νίκησε εκτός έδρας την Εφές με 97-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-13, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 14-15.

Σαρωτική η Εφές στην αρχή του αγώνα, η οποία επέβαλλε τον ρυθμό της και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-11). Αν και η Παρτιζάν ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 28-14 και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-37).

Παρότι οι "ασπρόμαυροι" είχαν επτά πόντους διαφορά στο 22' λεπτό (44-37), οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 13-3, πήραν προβάδισμα με τρεις πόντους στο 25' λεπτό (50-47). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα επόμενα πέντε λεπτά, με την τουρκική ομάδα να κάνει σερί πόντων και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63). Η Παρτιζάν πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 34-20, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Εφές με 97-84.

Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Πάντερ και Λεσόρτ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Κλάιμπερν και Μπράιαντ με 22 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-11, 37-39, 64-63, 84-97