Μακάμπι – Μπασκόνια 93-79: Με ρεσιτάλ Μπόλντγουιν... γκαζώνει για την οκτάδα

Την δύναμη της έδρας της εκμεταλλεύτηκε για 12η φορά σε 14 φετινά παιχνίδια η Μακάμπι, με την ομάδα από το Τελ Αβίβ να επικρατεί της Μπασκόνια με 93-79, φτάνοντας στο 16-13. Στο 15-14 έπεσαν οι Βάσκοι, που τουλάχιστον… έσωσαν το +29 του αγώνα του πρώτου γύρου.

Μακάμπι και Μπασκόνια πήγαιναν πόντο – πόντο για οκτώ λεπτά (21-21), με τους Ισραηλινούς, όμως, να τρέχουν ένα 8-0 για το 29-21, προτού ο Γκεντράιτις γράψει το 29-23 του 10’. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και στο β’ δεκάλεπτο και με τους Μπράουν και Μπόλντγουιν ξέφυγαν με 43-29, με τους Βάσκους, όμως, να επιστρέφουν στο καλάθι (47-45), προτού ο Νίμπο διαμορφώσει το 49-45, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 15-0 της Μπασκόνια (!) για το 49-60), όμως η απάντηση της Μακάμπι ήταν ακόμα πιο εμφατική, με τους Ισραηλινούς να τρέχουν ένα δικό τους 23-5 (!) από το 24’ μέχρι το 30’ και την ομάδα του Τελ Αβίβ να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα επτά πόντων (72-65). Το 4-0 με το οποίο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο, ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς, με την Μακάμπι να φτάνει στην άνετη νίκη με 93-79.

Ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Μπόλντγουιν, με τον Αμερικανό να τελειώνει το παιχνίδι με 24 πόντους, επτά ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ενώ ο Μπράουν είχε 17 πόντους.

Για την Μπασκόνια, Γκεντράιτις και Τόμπσον είχαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 49-45, 72-65, 93-79