Μονακό-Βαλένθια 90-79: Εδραιώνονται στην τετράδα οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με 90-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-10, ενώ οι "νυχτερίδες" έπεσαν στο 14-16.

Πιο δυνατά άρχισε η Βαλένθια, η οποία είχε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 6' λεπτό (22-14). Η Μονακό με οχτώ σερί πόντους στα επόμενα τέσσερα λεπτά, κατάφερε οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-22). Η ομάδα του Πριγκιπάτου ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα ακόμη και δώδεκα πόντους στο 18' λεπτό (48-36). Αν και οι "νυχτερίδες" μειώσαν την διαφορά στα επόμενα δύο λεπτά, οι Μονεγάσκοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-41).

Οι γηπεδούχοι πήγαν την διαφορά και στους 17 πόντους στο 22' λεπτό (58-41). Η ισπανική ομάδα μείωσε την απόσταση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά η ομάδα του Πριγκιπάτου βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-64). H Mονακό διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με 90-79.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Οκόμπο και Μπλόσογκειμ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Ντούμπλιεβιτς (11ρ. και 3 ασίστ) με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-22, 48-41, 71-64, 90-79