Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις 87-79: Ο Ντόρσεϊ κράτησε τους Τούρκους στο… κόλπο του πλεονεκτήματος της έδρας

Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ (15 πόντοι) να αποδεικνύει γιατί ο Ιτούδης επέμεινε τόσο πολύ για την απόκτηση του και τον Χέιζ – Ντέιβις να σταματά στους 19, η Φενέρμπαχτσε, αν και στο φινάλε… ζορίστηκε, ξεπέρασε το εμπόδιο της Ζαλγκίρις με 87-79, παραμένοντας ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης τετράδας και του πλεονεκτήματος της έδρας, ενόψει Play Offs. Στο 15-15 έπεσαν οι Λιθουανοί, στην δική τους μάχη για την οκτάδα.

Η εντός έδρας ήττα της Φενέρ από την Αρμάνι Μιλάνο, δεν άφηνε το παραμικρό περιθώριο στου Τούρκους για νέα γκέλα, με το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη, μετά το 12-16 του 8’ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του. Η Φενέρ έτρεξε ένα 10-0, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 22-16, ενώ ο Ντόρσεϊ, με τρίποντο με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έφερε την ομάδα του στο +9 (25-16). Η Ζαλγκίις αντέδρασε και με τον Πολονάρα πρώτο βιολί, μείωσε στον πόντο (31-30). Όπως, όμως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, το φινάλε άνηκε στην Φενέρ, καθώς το 35-35 του 17’, μετά από τρίποντο του Λεκαβίτσιους, έγινε 46-35 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο μέρος με ένα 11-0, που τους έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στο παιχνίδι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η Φενέρ συντήρησε το υπέρ της διψήφιο προβάδισμα, μπαίνοντας στην τελευταία… στροφή του ματς με +10 (65-55). Ντόρσεϊ και Τζεκίρι έδωσαν ένα πολύτιμο προβάδισμα 15 πόντων στους Τούρκους (77-62 στο 34’), Τέιλορ, Σμιτς και Μπιριούτις έριξαν την διαφορά στους 8 (77-69 στο 34’), ενώ το γκολ – φάουλ του Χέις μείωσε ακόμα περισσότερο σε 83-79 στα 58’’. Τα χρονικά περιθώρια για τους Λιθουανούς, όμως, ήταν ιδιαίτερα… σφιχτά, με τους Χέιζ – Ντέιβις και Μότλεϊ να… τελειώνουν το ματς, με το τελικό 87-79 να φέρνει την Φενέρ στο 18-12 και πάντα στο… κόλπο της τετράδας.

Ο Χέιζ – Ντέιβις με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φενέρ, με τον Ντόρσεϊ να προσθέτει 15, τον Γκούντουριτς 14 και τους Τζεκίρι και Μότλεϊ από 13. Για την Ζαλγκίρις, 18 πόντους είχε ο Σμιτς.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-35, 65-55, 87-79