Βιλερμπάν-Ερ. Αστέρας 60-76: Εκτός έδρας επικράτηση με ανατροπή για τους ερυθρόλευκους

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 76-60 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 15-17, ενώ η γαλλική ομάδα έπεσε στο 8-24.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 6' λεπτό (15-11). Η Βιλερμπάν ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 7-2, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Παρότι οι ερυθρόλευκοι με επτά σερί πόντους, είχαν διαφορά τεσσάρων πόντων στο 12' λεπτό (23-19), οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και με ένα επί μέρους σκορ 23-14 στα επόμενα λεπτά, προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-37).

H σερβική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 19-11, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-53). Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καταιγιστικός στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-7, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 76-60.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Ντόμπριτς και Καμπάτσο με 18 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 14 πόντους, με του Μποστ και Καχουντί να βάζουν από 11 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-17, 42-37, 53-56, 60-76