Μπασκόνια-Βιλερμπάν 120-100: Καταιγιστικοί οι Βάσκοι παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της οχτάδας

Η Μπασκόνια νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 120-100 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-15, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 8-25.

Η Μπασκόνια είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-24). Αν και η Βιλερμπάν μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους στο 15' λεπτό (38-36), οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-51).

Σε πολύ υψηλό επίπεδο πήγε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (33-24), οι Βάσκοι είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (88-75). Η Μπασκόνια διατήρησε το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 120-100.

Από την Μπασκόνια διακριθηκαν οι Τόμπσον (4ρ. και 12 ασίστ) και Γκιεντράιτις (4ρ. και 2 ασίστ) με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Μάθιους και Ντε Κολό με 25 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 32-24, 55-51, 88-75, 120-100