Παναθηναϊκός-Άλμπα Β. 84-88: Αποκλεισμένοι, αλλά... μαχητές (pics)

Οι δύο αντίπαλοι δεν είχαν κίνητρο για τη συνέχεια, μία στροφή πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Παναθηναϊκός και Άλμπα όμως έδωσαν τη δική τους μάχη με τη νίκη να κρίνεται στο τέλος και τους Γερμανούς να φτάνουν στη νίκη στο ΟΑΚΑ με 88-84 και στο 10-23 στην κατάταξη, αφήνοντας τους γηπεδούχους στο 11-22.

Οι «πράσινοι» άργησαν να… πάρουν μπροστά. Η άμυνα των Γερμανών, η καλύτερη εκτέλεση και το μεγάλο όπλο που ακούει στο όνομα «ριμπάουντ» έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους που από το 2-0 (20’’) πήγαν στο 2-12 (3’45’’). Ο Παναθηναϊκός μάζεψε το πρώτο «σκουπίδι» λίγο πριν το πέμπτο λεπτό του αγώνα, με τους Τόμας , Γουίλιαμς και Παπαγιάννη πλησίασε (11-14,5’30’’), αλλά η ψαλίδα άνοιξε και πάλι (17-27, 10’20’’).

Ο Κουμάντζε ήρθε να προσθέσει λύσεις στη ρακέτα για την Άλμπα, η οποία έφτασε ως το +14 (20-34, 12’). Ο Γκουντάιτις ακολούθησε στο… χορό της ρακέτας (28-37, 13’) και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης τον μιμήθηκε από τη γραμμή για το 32-39 (13’30’’), πριν προσθέσει έναν ακόμη κρίκο στην αλυσίδα ο Γκριγκόνις για το 34-39 (14’50’’). Ο Γκουντάιτις συνέχισε να παίζει καθοριστικό ρόλο με τον Λι να μειώνει ακόμη περισσότερο (42-45, 18’20’’).

Ο Μπέικον «ξύπνησε» στο δεύτερο μισό και βοήθησε τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε και πάλι στο -11 (42-53, 21’) επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, να μειώσει για μία ακόμη φορά στους τρεις (50-53, 23’50’’) με τον Παπαγιάννη να αναλαμβάνει δράση για το 52-54 (25’10’’) πριν χρεωθεί τεχνική ποινή, όπως και ο Μπέικον νωρίτερα. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έφερε τον αγώνα στα ίσια (54-54, 26’) και το τρίποντο του Λι έδωσε και πάλι πράσινη απόχρωση στο προβάδισα (57-56, 27’). Το προβάδισμα άλλαζε χέρια σταθερά σχεδόν σε κάθε επίθεση στα επόμενα λεπτά. Ο Μπέικον με τον 13ο πόντο του στην τρίτη περίοδο έγραψε το 68-63 (29’50’’).

Όταν η Άλμπα βρήκε τρόπο να τρέξει και να κάνει το παιχνίδι της στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου πήρε και πάλι τα ηνία (71-75, 33'20''). Το τρίποντο του Παπαγιάννη έγραψε το 74-75 (33'30''), για να γράψει και το 78-75 (34') με άλλους τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Ο Γκριγκόνις τον διαδέχθηκε για να φτάσει η διαφορά και πάλι στο +5 (80-75, 35'30''). Ο Λουκ Σίκμα "μίλησε" την δύσκολη για την ομάδα του στιγμή όπως έχει κάνει τόσες φορές στο παρελθόν για να φέρει τη διαφορά στο... μισό καλάθι (83-82, 38'30'') και ο Μάοντο Λο οδήγησε σε μία ακόμη ισοπαλία (84-84, 39'). Με 17'' στο ρολόι ο Λο πήγε στη γραμμή για να γράψει το 84-86. Ο Μπέικον αστόχησε στο σουτ τριών πόντων, το φάουλ έγινε με λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο στο ρολόι και ο Γουέτζελ σφράγισε τη νίκη για την Άλμπα από τη γραμμή με το τελικό 84-88.

*Η συνέχεια: Ο Παναθηναϊκός στην τελευταία του φετινή παρουσία στην Ευρωλίγκα αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Παρτιζάν (14/4). Η Άλμπα υποδέχεται την Βιλερμπάν (13/4)

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66,84-88

On fire: -

Η μεγαλύτερη διαφορά: +5 (68-63, 29’50’’) για τον Παναθηναϊκό, +14 (20-34, 12’) για την Άλμπα Βερολίνου

Ξεχώρισαν: Γκουντάιτις, Γκριγκόνις, Παπαγιάννης, Μπέικον, Λι από τον Παναθηναϊκό, Σμιθ, Τίμαν από την Άλμπα Βερολίνου

Διαιτητές: Γιόβτσιτς, Μογκούλκοτς, Μπάλακ