Αρμάνι-Μπαρτσελόνα 84-76: Νίκη γοήτρου για τους Ιταλούς, που...έκαναν δώρο και στον Ολυμπιακό

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 84-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-18, ενώ οι μπλαουγκράα έπεσαν στο 22-11. Η καταλανική ομάδα έχει ήδη προκριθεί στα playoffs της Euroleague, αλλά με αυτήν την ήττα, δεν μπορεί πια να περάσει τον Ολυμπιακό. Η ιταλική ομάδα αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα να ανεβάζει ρυθμό και πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 7' λεπτό (19-12). Η Αρμάνι με ένα επί μέρους σκορ 6-2 στα επόμενα τρία λεπτά, μείωσε την διαφορά, αλλά οι μπλαουγκράνα ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Η ιταλική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-15, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-26).

Οι "κόκκινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 19-12, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-48). H Αρμάνι Μιλάνο διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 84-76.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Ναπίερ και Μπάρον με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Κούριτς με 17 πόντους, με τους Λαπροβίτολα και Τόμπει να βάζουν από 12 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-21, 39-26, 58-48, 84-76