Παρτιζάν – Ερ. Αστέρας 88-80: Ο πρώτος τελικός… βάφτηκε ασπρόμαυρος

Η… καυτή «Stark Arena» και ο εξαιρετικός Ζακ ΛεΝτέι έσπρωξαν την Παρτιζάν στην νίκη με 88-80 επί του Ερυθρού Αστέρα, με το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να κάνει το 1-0 στην σειρά των τελικών της ABA Liga.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μονόλογος για την Παρτιζάν, που μπροστά σε 18,324 θεατές (ρεκόρ προσέλευσης σε αγώνα της Αδριατικής Λίγκας), προηγήθηκε με +22 (54-32), κλείνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με 56-36. Στην επανάληψη ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να… ροκανίσει την διαφορά, όμως το τελικό 88-80 έφερε την πρώτη νίκη για το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Σπουδαία εμφάνιση, κυρίως στο α’ μέρος από τον Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος τελείωσε το ματς με 24 πόντους (τους 20 στο πρώτο ημίχρονο) και πέντε ριμπάουντ. Από κοντά ο Πάντερ με 19 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, με τον Σμάιλαγκιτς να προσθέτει 11 πόντους.

Για τον Ερυθρό Αστέρα που… ξύπνησε αργά, έστω και χωρίς τον τραυματία Βιλντόσα, ο Ντόμπριτς είχε 17 πόντους, με τον Καμπάτσο να κάνει double – double με 15 πόντους και 10 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-21, 56-36, 73-61, 88-80