ΦΜΠ-Ερ. Αστέρας 74-98: Πήρε το διπλό και συνεχίζει πρώτος

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε εκτός έδρας της ΦΜΠ Βελιγραδίου με 98-74 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 12-1 και την πρώτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 10-3 και στην δεύτερη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι μπροστά μα δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-37).

Οι ερυθρόλευκοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-53). Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την ΦΜΠ Βελιγραδίου με 98-74.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Ιβάνοβιτς και Ζίρμπες με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την ΦΜΠ Βελιγραδίου ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Τάσιτς με 17 και 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-44, 53-70, 74-98