Σπλιτ-Ερ. Αστέρας 62-66: Εκτός έδρας νίκη για τους ερυθρόλευκους που παραμένουν πρώτοι

Στην πρώτη θέση παραμένει ο Ερυθρός Αστέρας (13-1), αφού επικράτησε εκτός έδρας της Σπλιτ (14η, 2-12) με 66-62 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Αδριατικής λίγκας.

Ο Ερυθρός Αστέρας επέβαλλε τον ρυθμό του απο τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-27). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-42). Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Σπλιτ με 66-62.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Ιβάνοβιτς και Γουάιτ με έντεκα και δέκα πόντους αντίστοιχα. Από την Σπλιτ ξεχώρισαν οι Σόρτερ και Ρούνγιτς με 24 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-16, 27-34, 42-49, 62-66