Παρτιζάν - Σπλιτ 109-49: Η μεγαλύτερη νίκη στην ΑΒΑ League με +60 για την ομάδα του Ομπράντοβιτς

H Παρτιζάν (12-3) πάτησε με 109-49 την ουραγό ΚΚ Σπλιτ (2-13), και σημείωσε τη μεγαλύτερη σε διαφορά νίκη στην ιστορία της ABA League.

Μόλις επτά λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα το σκορ ήταν 12-12 και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «φτωχό» 17-12. Κάπου εκεί η Παρτιζάν του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πήρε φωτιά! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το τρομερό επί μέρους 34-5 των γηπεδούχων και το σκορ διαμορφώθηκε σε 51-17!

Έτσι και αλλιώς δεν υπήρχε αμφισβήτηση για τον τελικό νικητή, αλλά η Παρτιζάν δεν άφησε το πόδι της από το γκάζι, όπως μαρτυράει και το τελικό 109-49. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη σε διαφορά επικράτηση στην ιστορία της ABA League, με την Παρτιζάν να ισοπεδώνει την ομάδα από το Σπλιτ.

Συνολικά επτά παίκτες της Παρτιζάν είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Γκρέγκορ Γκλας με 19 πόντους. Ακολούθησαν οι Μιλετιτς με 18 και Πάντερ με 14.