Ερ.Αστέρας-Τσεντεβίτα 100-95: Με κομβικούς Καμπάτσο και Ντόμπριτς

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 100-95 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 14-1, ενώ η σλοβενική ομάδα έπεσε στο 12-3.

Οι δύο ομάδες είχαν τα σερί τους στα πρώτα λεπτά, με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-23). Ίδια πράγματα έγιναν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-49).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-72). Αν και η Τσεντεβίτα Ολίμπία μείωσε στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 23-16, ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε απαντήσεις, διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας με 100-95.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Καμπάτσο και Ντόμπριτς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Τσεντεβίτα Ολίμπια ξεχώρισε ο Φέρελ με 24 πόντους, με τους Άνταμς και Γέρεμιτς να βάζουν από 16 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-23, 55-49, 84-72, 100-95