Παρτιζάν-Ερ. Αστέρας 92-81: Με κομβικό τον Λεσόρτ έκαναν οι ασπρόμαυροι επική ανατροπή στο ντέρμπι

Η Παρτιζάν νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 92-81 και πήρε το μεγάλο ντέρμπι της Αδριατικής λίγκας, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 19-2, ενώ οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 17-3.

Σαρωτικός ο Ερυθρός Αστέρας στην αρχή του αγώνα, επιβάλλοντας τον ρυθμό του, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-13). Οι ερυθρόλευκοι κράτησαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-34).

Η Παρτιζάν ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-18, μείωσε την διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-63). Η Παρτιζάν είχε το momentum στην τέταρτη περίοδο και κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 29-15, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 92-81.

Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Λεσόρτ και Λεντέι με 27 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Καμπάτσο και Μίτροβιτς με 21 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-24, 34-48, 63-66, 92-81