Μέγκα-Ερ. Αστέρας 78-87: Με 23αρα του Ντόμπριτς πήραν το διπλό οι ερυθρόλευκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εκτός έδρας την Μέγκα Μπέμαξ με 87-78 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 19-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 12-12. Η σερβική ομάδα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, την Πέμπτη (3/4), για την 33η αγωνιστική της Euroleague.

Πιο δυνατή αρχή από τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-17, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-36).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-53). Αν και η Μέγκα Μπέμαξ είχε ένα επί μέρους σκορ 25-15 στην τέταρτη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε την διαφορά του και νίκησε εκτός έδρας με 87-78.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Ντόμπριτς και Μάρτιν με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μέγκα Μπέμαξ ξεχώρισαν οι Ντούρισιτς και Ρουντάν με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-25, 36-51, 53-73, 78-87