Άρης-Γκραν Κανάρια 66-82: Οι κίτρινοι πάλεψαν για τρία δεκάλεπτα, οι νησιώτες νίκησαν με....το τρίποντο τους

Ο Άρης πάλεψε για τρία δεκάλεπτα απέναντι στους πρωταθλητές του Eurocup, Γκραν Κανάρια, αλλά γνώρισε την ήττα με 82-66. Οι "νησιώτες" εκμεταλλεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό το τρίποντο τους, έχοντας 14/29 με 48.3%.

Ο Άρης άρχισε πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 5' λεπτό (12-4). Αν και η Γκραν Κανάρια μείωσε στους δύο πόντους στο 6' λεπτό (12-10), οι κιτρινόμαυροι βρήκαν λύσεις, έπαιξαν αποτελεσματικά και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-20).

Η ομάδα από τα Κανάρια νησιά είχε λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 18-4, πήρε προβάδισμα με δύο πόντους στο 10' λεπτό (38-32). Η ομάδα από την Θεσσαλονίκη πήρε μπρος στο σκοράρισμα στα τελευταία λεπτά, ενώ η άμυνα της, την κράτησε κοντά στο σκορ. Η ισπανική ομάδα προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-35).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχαν διαφορά με οχτώ πόντους στο 23' λεπτό (46-38). Οι Θεσσαλονικείς όμως με ένα επί με΄ρους σκορ 17-8, ξαναπέρασαν μπροστά με 29' λεπτό (55-54). Οι "νησιώτες" με τρίποντο-buzzer beater του Αλμπισί, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-55).

Η Γκραν Κανάρια ήταν καταιγιστική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-11, νίκησε τον Άρη εκτός έδρας με 82-66.

Από την Γκραν Κανάρια διακρίθηκαν οι Σλότερ και Μπρουσίνο με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Γκάλινατ και Χάρελ με 22 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-20, 35-38, 55-57, 66-82