Σλασκ Βρότσλαβ-Άρης 63-80: Διπλό για να γουστΆΡΗ

Ο Άρης ήταν σαρωτικός στο δεύτερο ημίχρονο και με εφόδιο του την άμυνα και τους Γκάλινατ και Καρ στο σκοράρισμα, νίκησε εκτός έδρας την Σλάσκ Βρότσλαβ με 80-63 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-2, ενώ η πολωνική ομάδα έχει τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Άρης είχε καλύτερο ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους στο 5' λεπτό (18-9). Αν και η Σλασκ Βρόστλαβ πίεσε στα επόμενα πέντε λεπτά, οι κιτρινόμαυροι βρήκαν απαντήσεις και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16). Οι γηπεδούχοι μέσα σε ένα λεπτό με δύο τρίποντο ισοφάρισαν (22-22, 21' λεπτό). Αν και η πολωνική ομάδα είχε προβάδισμα με τέσσερις πόντους δύο φορές, η ομάδα από την Θεσσαλονίκη με ένα επί μέρους σκορ 8-3, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (43-42).

Η ομάδα του κόουτς Καστρίτη έκανε απίστευτο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-10, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-52). Ο Άρης είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 19-11, νίκησε εκτός έδρας την Σλάσκ Βροτσλάβ με 80-63. Τα 13 κλεψίματα δείχνουν την εξαιρετική αμυντική λειτουργία των κιτρινόμαυρων.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Γκάλινατ και Καρ με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Χάρελ είχε 10 πόντους, επτά ριμπάουντ και μία ασίστ. Από την Σλάσκ Βρότσλαβ ξεχώρισαν οι Γκράβετ και Παραχούτσκι με έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 16-22, 42-43, 52-61, 63-80