Μπουντούτσνοστ – Άρης 63-65: Άλωσαν την Ποντγκόριτσα οι «κιτρινόμαυροι»

Ο Άρης επέστρεψε από το -16 του 15' (29-13) και το -9 του 28’ (56-47), δέχτηκε μόλις επτά πόντους στην τελευταία περίοδο και έφυγε νικητής από την Ποντγκόριτσα με 65-63 απέναντι στην Μπουντούτσνοστ, αποτέλεσμα που τον φέρνει στο 3-3, μετά από έξι αγωνιστικές στο Eurocup.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε σε θέση… κυνηγού από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Μπουντούτσνοστ να ξεφεύγει με εννέα πόντους (20-11). Τζόουνς και Μακουντού εκτόξευσαν την διαφορά στο +15, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (26-11), ενώ συνεχόμενοι πόντοι του Μαγκί, έφεραν την Μπουντούτσνοστ μπροστά με 35-19. Κάπου εκεί, όμως, ο Άρης… ξύπνησε, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να τρέχει ένα επιμέρους 4-15 στα τελευταία 4’… ροκανίζοντας την διαφορά στους πέντε πόντους, με το φινάλε του ημιχρόνου (39-34).

Ο Άρης ξεκίνησε με… φόρα και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Γκάλινατ και Σανόγκο να φέρνουν το ματς στον πόντο (42-41). Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο, όμως, η Μπουντούτσνοστ απάντησε με ένα 9-0, ξεφεύγοντας με +10 (51-41). Ο Ράιτ έγραψε το 56-47, όμως τέσσερις πόντοι του Σόουζα έγραψαν το 56-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Σανόγκο και Κατσίβελης μείωσαν την διαφορά στους τρεις πόντους (60-57), με τον Σόουζα να βάζει… φωτιά στο παιχνίδι (60-59). Τέσσερις συνεχόμενοι πόν5τοι του Κατσίβελη έφεραν τον Άρη μπροστά με 63-60, ενώ ο Γκάλινατ με 1/2 βολές πέτυχε το 62-64 στα 58’’. Η Μπουντούτσνοτ μείωσε στον πόντο (63-64) με 1/2 βολές του ΜακΚίνλεϊ στα 46’’, όμως ο ίδιος αποδείχθηκε… μοιραίος για την ομάδα του, καθώς αστόχησε στο σουτ της νίκης στα 4’’. Ο Κατσίβελης κέρδισε το φάουλ στα 2’’, ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στην δεύτερη, με το τελικό 63-65 να δίνει στον Άρη την νίκη που τον φέρνει στο 3-3.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 39-34, 56-51, 63-65.

Οn fire: 15 πόντους σημείωσε ο Γκάλινατ

Ξεχώρισαν: 14 πόντους πέτυχε ο Μπάνκστον, με τον Σανόγκο να έχει 11 πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Για την Μπουντούτσνοστ, ο Μακουντού είχε 20 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για την Μπουντούτσνοστ (29-13) στο 15’

Διαιτητές: Βίλιους, Μπισάνγκ, Μπουμπέρτ